Na ryby i krótkie wycieczki

Między dużymi kabinowymi łodziami stojącymi przy kei w Augustowie wypatrzyłem otwarto pokładową łupinkę o długości czterech metrów. Zanim wszedłem na pokład, pomyślałem: „Najpierw nas rozjadą, a dopiero potem zauważą”.

Na początku obawiałem się żeglugi małą łódką ze sporym silnikiem. Wyobrażałem sobie, że będę się kiwał jak na bujaku. Ale po kilku minutach wpisałem ją na prywatną listę łodzi, w których można się zakochać. Podobnym uczuciem obdarzyli tę konstrukcję jurorzy Mazurskich Targów Sportów Wodnych w Giżycku, przyznając tej zgrabnej łupince główną nagrodę w kategorii Łodzie Wędkarskie. Solar 430 Sport to ulepszona wersja mniejszej Solar 360 Sport.

Łódka przeznaczona jest dla wędkarzy. To z myślą o nich zaprojektowano schowki wzdłuż burty, w których można przewozić wędki oraz jaskółki i bakisty. Przewidziano też schowek z odpływem – najlepsze miejsce na wędkarskie łupy. Uchwyty na napoje zaprojektowano w taki sposób, że można je napełnić do połowy zimną wodą, która będzie chłodziła wstawiony napój.
W lewej burcie jest też składany stoliczek.

Jeśli wędkarz postanowi zabrać na wodę znajomych lub rodzinę, przydadzą się duże materace, które na dziobie tworzą wygodne łóżko do wypoczynku. Jest też składany daszek chroniący przed deszczem lub słońcem. Na tę łódkę można zabrać aż 6 osób.

Kadłub zbudowany z dwóch skorup, wydłużony kil i stosunkowo wysokie burty zapewniają łodzi dużą stabilność nawet na wysokiej fali. Bez najmniejszych trudności tnie ona fale i kręci kółka. Podczas żeglugi możemy bezpiecznie stać w kokpicie (o ile sternik nie przesadzi z prędkością na zakrętach i nie stracimy równowagi). Łódka dobrze znosi przebalastowanie jednej z burt. Podczas żeglugi zupełnie nie reagowała na nasze przejścia z jednej strony kokpitu na drugą.

Stanowisko sterowania to półeczka przed kulistym gniazdem kierownicy wystającym z prawej burty (nie jest to łódź na dalekie wyprawy, więc nie musi mieć skórzanych foteli). Solar 430 oferowany jest także w wersji Fish – bez konsoli sterowniczej i siedziska sternika, natomiast z szeroką ławką wędkarską (sterujemy silnikiem). To model przede wszystkim dla wędkarzy, chociaż oczywiście także w tej wersji dostępne jest dodatkowe wyposażenie: osłona słoneczna i materace wypełniające pokład na dziobie.

Podczas testu nie przeprowadzałem pomiarów prędkości i hałasu. Myślę, że w jednostce tego typu prędkość nie ma dużego znaczenia, ważniejsza jest wygoda i przyjemnie spędzony czas. Solar napędzany był silnikiem firmy Seaking oferowanym przez stocznię w zestawie z łodzią.

Solar 430 Sport to konstrukcja na ryby i na krótkie wycieczki. Jeśli mieszkamy w pobliżu wody lub odwiedzamy domek letniskowy nad jeziorem, taki „okręt” z pewnością sprawi frajdę rodzinie i przyjaciołom. Zaletą konstrukcji jest również niska cena i możliwość łatwego transportu na przyczepie, którą można zamówić wraz z łodzią.

Arek Rejs
WIATR – Magazyn dla żeglarzy
Październik 2011